Energetická centra - čakry

Barvy podle čaker

9. června 2011 v 13:10Barvy podle jednotlivých čaker

Červená - barva první kořenové čakry. Dodává velké množství energie, aktivuje, zahřívá, probouzí životní energii. Pro vzletné povahy působí jako pevná půda pod nohama a pod-
poruje, aby byly zrealizovány naše nápady a ideje. Je symbolem sexuální energie. Podporuje imunitní systém.

Oranžová - barva druhé sakrální čakry. Dodává životní radost a sílu, pohlcuje negativní energie. Je dobrá proti strachům, tiší pláč duše. Léčí pocity nedůvěry a sebeúcty. Pomůže překonávat depresi a těžké životní okamžiky. Symbolizuje postoj k rodině a rodinnému životu, správné pochopení sexuálního života.

Žlutá - barva třetí čakry slunečního pleteně (solar plexu). Je veselá, živá, pronikavá
a projasňující. Učí nás zdravému sebeprosazení, asertivitě, umět vyjádřit svůj vlastní názor
a nemít výčitky svědomí. Léčí orgány trávicího traktu. Symbolizuje vitalitu v životě, podporuje tvořivost.

Zelená - barva čtvrté srdeční čakry. Uklidňuje a harmonizuje nervovou soustavu. Jako barva srdeční čakry napomáhá k tvoření, proto taky platí, že umění je zhmotněná láska. Povzbuzuje přátelství, lásku a sounáležitost k okolí. Učí nás mít správné emoce v srdci, ne si je zdůvodňovat v hlavě.

Modrá - barva páté komunikační čakry. Je to hlavní barva sebevyjádření ve všech oblastech.
Je výborné ji používat při problémech v komunikaci a sdělování. Uvolňuje mysl, aby se mohla otevřít intuici, propojuje srdce a rozum. Uklidňuje, uvolňuje a čistí. Pozor!!! Příliš tmavě modrá symbolizuje fanatismus!

Bledě modrá- barva šesté čakry - tzv. třetího oka. Je to barva intuice a duchovního vnímání.


Fialová - barva sedmé korunní čakry. Je duchovní barvou. Přináší inspiraci, pokoru a napomáhá meditacím. Zklidňuje hyperaktivní děti.

Hnědá - zemitá barva, dodává klidnou, stálou energii. Pomáhá k dokončování věcí a úkolů.
Je barvou zdravého rozumu a schopnosti stát nohama pevně na zemi. Ale je taky symbolickou barvou ega.

Černá - barva ochranná, ale jen do určité míry. Pohlcuje energii. Její přílišné použití uzavírá čakry, odebírá energii z těla, kterou se pak snažíme získat někde jinde, vede ke stavům sklíčenosti. V kombinaci s bílou tvoří celek složený z protikladů (jin a jang).
Černá barva - symbolizuje také smutek, ztrátu, beznaděj, a vše nevysvětlitelné, tajemstvím opředené, temné a hrůzostrašné. Je to barva smrti, která vyjadřuje opuštěnost a ne-
odvratnost. Činí se nároky na vznešenost a důstojnost, je v drsném protikladu ke všemu,
co je pestré, veselé.

Bílá - působí také ochranně, ale na rozdíl od černé jako zrcadlo - odráží energii. Je barvou čistoty a nevinnosti, ale také symbolizuje konec. Stabilizuje a posiluje, očisťuje celou energetickou soustavu, neboť vzniká smícháním všech barev spektra. Umocňuje působení barvy, s níž je používána.

Růžová - je to barva nesobecké lásky. Pročišťuje a harmonizuje energie srdce. Učí člověka nesobeckému postoji k druhým i sobě samému.

Obecně pro všechny barvy platí, že pokud se některé vyhýbáte, nebo ji přímo nemáte rádi, ukazuje to na problém v dané čakře a oblasti, kterou tato čakra vyjadřuje. A je to přesně ta barva, kterou nejvíce potřebujete. Barvy nám tímto způsobem mohou do určité míry pomoci identifikovat a řešit některé problémy, které máme.

 
 

Reklama